Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Грейпфрут -"забраненият плот"
Грейпфрут -"забраненият плот"
Учените смятат, че грейпфрутът (Citrus paradis) от семейство Rutaceae, е произлязъл от кръстосването на портокала с помпелуса. В книгата си "Естествена история на остров Барбадос" през 1750 г. Хугес го споменава като "забранен плод". По-късно, в средата на ХІХ век, го наричат грейпфрут, което означава "лозов плод". Дървото е с вечно зелени листа. Достига височина от 8 до 15 м, короната му е добре оформена. Клоните са с неголеми трънчета, листата са едри и имат яйцевидна форма. Цветовете са бели и ароматни, събрани са в кичури. Младите леторасти са зелени, почти голи. Плодовете имат приплеснато-закръглена форма, едри са, тежат средно от 150 до 600 грама. Те са със светлозелени до жълто. Имат дебела кора. Плодовото месо е светло, сочно, със сладко-кисел вкус и характерна горчивина. Разпределено е в 12 еднакви сектори и в него има от 20 до 50 семена. Грепфрутът за разлика от мандарината и лимона плододава не върху миналогодишни клонки, а върху леторасти от текущата година. Присадените растения започват да раждат още към 3-4-ата година. Едно добре развито дръвче или храстче може да роди твърде много плодове.
Кореновата система на растението е плитко разположена, като хоризонталните разклонения излизат извън проекцията на короната, а вертикалните стигат до около 60 см дълбочина. Грейпфрутът може да се размножава по вегетативен път чрез въздушни отводи или чрез вкореняване на зелени и зрели резници при специални условия. Присаждането на културните сортове става на подложки от дивия лимон - Понцирус трифолиата, на височина 45-60 см от основата при дебелина на подложката над 1,0 см. Трябва му голям контейнер, през зимата ще е в стаята Грейпфрутът е растение на тропичния и субтропичния климат, с успех може да се отглежда в умерения пояс при стайни условия или в оранжерии и други закрити помещения. Младите фиданки се повреждат при минус 2-2,5 градуса, а при възрастните клонките издържат до минус 8-9 градуса. Общо взето, растенията понасят добре високите температури. За нормално плододаване са необходими 220-240 дни с температура над 10 градуса. Подходящи са леките алувиални и плодородни почви с дълбок аериран слой от 60 см или богати почвени смеси, когато се отглеждат в култивационни съдове. Изисква се редовно торене, а при нужда и поливане. Резитбата започва с оформяне на стъблото и коронката, като се осигуряват 3-4 основни клона и 15-20 странични леторасти по тях.
По клоните може да се появи заболяването гумозис. Тогава те трябва задължително да се изрежат до здраво. 

По един плод на “гладно сърце” Грейпфрутът се цени заради високите му хранителни и диетични качества. Той съдържа захари от 3,12 до 6,78 на сто (фруктоза, глюкоза, захароза), киселини от 1,42 до 3,14 на сто, целулоза от 1,7 до 2,6 на сто, витамин С до 44 мг%, белтъчини 0,7-0,8 на сто, минерални соли и други съставки. Препоръчва се на "гладно сърце" да се яде половин до един плод. Така рязко ще се повиши дейността на стомаха, ще се възбуди апетитът и ще се подобри храносмилането. От плодовете стават превъзходни лечебни компоти в захарен сироп или в прекрасни плодови сокове. В свежо състояние или преработени тези производни се препоръчват като лечебно средство против малария и нарушен обмен на веществата.
От Вестник за градината 27-04-2004 г
1