Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Къдрене на пипера

Къдрене на пипера

 
В аптеката зачестиха посещения на клиенти на малки зеленчукови градини, които са обезпокоени от появилото се накъдряне на листната маса  на пипера. Тази деформация е симптом за вирусно заболяване.

Заразата с вирусни болести се пренася най-вече от въшките, цикадките или трипсове. Благоприятните условия за развитието на тези инсекти са съчетаването на температура от 23-25º и висока относителна влажност на въздуха около 80%. Първоначално те нападат върховете на младите растения, като смучат сок от листата, стъблата и цветните части на растението, а по-късно се заселват по долната страна на листата. Освен пренасянето на вируси, въшките отделят изобилно "медена роса", която намалява асимилиращата способност на листата. Трипса причинява тютюнева мозайка по пипера Тютюневата мозайка по пипера се проявява и на полето, но е силно вредоносна при оранжерийно отглеждане на пипера. Както при всички мозайки първите признаци на заболяването се появяват по най-младите връхни листа, които са по-бледи, мозаично прошарени и ладиевидно извити. Тъмнозеленият цвят на листата е запазен само в основата на листните пластинки (около дръжката). По-често, отколкото при краставичната мозайка, по стъблата и разклоненията се развиват тъмнокафяви до смолисто черни некротични ивици, причиняващи загиване на съответните части. Плодовете на болните растения са дребни, изпъстрени с петна, различни по големина и форма. В резултат на неравномерното нарастване на здравите и засегнатите тъкани повърхността на плодовете става грапава. Общо взето, болните растения са по-ниски и с по-малко листна маса поради окапване на засегнатите листа.  

За съжаление не съществуват средства за лечение на заразените с вируси растения. Затова всички мерки трябва да бъдат насочени към предотвратяване на инфекцията. Това включва отстраняване на вредителите, предотвратяване или ограничаване на разпространението на вирусите и подобряване устойчивостта на пипера към вируси. Добре е също така да се съблюдава сеитбооборотът, като за целта пиперът не трябва да се сади на места, където преди това са отглеждани домати, картофи и пр. 

Подходящи препарати за водене на химическа борба срещу въшките са:  Вазтак нов 100 ЕК – 3 мл, Децис 2,5 ЕК – 5 мл, Карате зеон – 4 мл, Конфидор енерджи – 5 мл, Маврик 2 Ф – 3 мл, Моспилан 20 СП - 0,0125 %, Нуприд  5 мл, Уорант 70 ВГ 2 гр на 10 л вода и др. Обикновено пръскането се повторя през определен период от време, който е в зависимост от карантинния срок на препарата и фазата на развитие на културата. 

Третирането с инсектициди е успешно, когато се провежда редовно и е съчетано с всички останали агротехнически мерки за борба с неприятелите.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1