Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Луковият акар опасен неприятел и по цветята

Луковият акар опасен неприятел и по цветята

 
Луковият акар е неприятел на цветята, който поврежда луковиците. Среща се по гладиоли, лалета, нарциси, зюмбюли, фрезия, лилиум, амарилис, ирис и др. Може да се види и по загниващи моркови, картофи и цвекло. Акарът е сравнително едър, с овално, матовобяло тяло, леко стеснено в задната част. Има четири чифта крака. Устните органи и краката са кафяви. Ларвите приличат на възрастните, но са по-дребни. 

Луковият акар прониква в растенията през дъното на луковицата или през рани, но напада и напълно здрави луковици. Акарите нагризват краищата на дънцето и навлизат в месестите люспи, с които се хранят. На мястото на убожданията по тях се появяват бледокафяви петънца, люспите омекват и потъмняват. Повредите от акарите улесняват проникването на гъби и бактерии, които причиняват загниване и изсъхване на луковиците. При засаждане на заразен посадъчен материал  израстват слаби, деформирани растения, които обикновено не цъфтят. При висока температура и влажност акарите се намножават силно и повредите са големи. Луковият акар поврежда луковиците и по време на съхранението им. На открито презимува около растенията, в почвата и в растителните остатъци. При неблагоприятни условия, особено ниска влажност, липса на храна, преминава  в устойчива фаза, в която може да преживее дълго време. В почвата на градините и парниците този неприятел попада обикновено посредством посадъчния материал.
Луковият акар се развива в луковиците и затова борбата срещу него се провежда трудно. При откриване на нападение по време на вегетацията изкоренете и унищожете засегнатите растения. Садете само здрави луковици. След почистването и сортирането се обеззаразят чрез използване на сяра в продължение на 48 часа при доза 100 г за 1 куб. м площ. Препоръчва се и обеззаразяване  чрез потапяне в разтвор от Би 58 (органофосфорен инсектицид и акарицид,) при доза 3 мл за 10 л  вода, в продължение на 30 минути. Третираните луковици да се просушат добре и  се оставят за съхранение в подходящо помещение при възможно по-ниска влажност и температура. Растителните отпадъци да се събират и изгарят. При проведените манипулации да се спазват строго изисквания за работа с отровни растителнозащитни препарати.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1