Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Подготовка за сеитба на семена

Подготовка за сеитба на семена

 
Настъпва времето за отглеждане на разсади. Още в началото на януари трябва да се засяват семената на пипера, краставиците и доматите, ако ще се отглеждат в пластмасови оранжерии. Не след дълго ще настъпи времето и за сеитба на средно ранните зеленчуци, та затова трябва да се потегнат съоръженията за отглеждане на разсада и да се набавят семена. В края на месеца може да се засява и разсадът за ранно зеле и ран карфиол, ако ще се пикират младите растения, което е за препоръчване.

За да са здрави, трябва да се обеззаразят. По тях може да са полепнали спорите на гъбичките, които причиняват загниване по време на покълването и сеченето на разсада. Има растителнозащитни препарати, но те или са от категория, която не е разрешена за употреба от любители, или са неудобни за обеззаразяване на малки количества семена. Затова пък има доста надеждни и съвсем лесни начини за обеззаразяване при домашни условия: Ето някои от тях:

Разтворете половин пакетче (в аптеките се предлагат по 10 г) калиев перманганат в 1 л вода и потопете семената, поставени в торбичка, за няколко минути в разтвора. Разтворете 50 г меден сулфат (син камък) в 1 л вода и потопете по същия начин семената в получения разтвор. Изсипете семената в подходящ съд и ги залейте с перхидрол за около 20 минути. Обработените по някой от тези начини семена са мокри и се слепват помежду си. За да можете да ги засеете, трябва леко да просъхнат.

Пазете разсадите си от сечене. Тази болест дължи популярното си име на това, че младите растения полягат и изглеждат като посечени. То си е и така - там, където те се подават над почвата ясно се вижда, че са загнили. Поради високата влажност полегналите растения отначало изглеждат като здрави, но нищо не може да ги върне към живот.

Болестта се причинява от гъбички (Sclerotinia, Phoma, Fusarium), които се развиват по почвената повърхност. Техният мицел безпрепятствено прониква в младите стъбълца, които не са защитени от по-дебела кора. На мястото на проникването в началото се появява бледокафяво воднисто петно, което се разраства и обхваща цялото стъбло. В разсадната леха се образуват петна от посечени растения, петната се разрастват и всичкият разсад може да загине. Развитието на болестта се благоприятства от високата температура и от преовлажняването на почвата.

Борбата с тази болест е превантивна, т. е. трябва да се вземат предварително мерки. По-важното е посевите да не са гъсти. Затова е добре семената да се засяват поотделно във всяко гнездо на пластмасови терини, а в лехите или в сандъчета - на редове. Задължително трябва да се спазва благоприятният за разсада светлинен, топлинен и поливен режим. Проветряването спомага да просъхне бързо повърхностният почвен слой, в който се развиват гъбичките. Ако се допусне появата на сечене, растенията от отделните петна се изскубват заедно с част от здравите наоколо, а мястото се полива с 3 % син камъчен разтвор, може да се третира почвата от комбинацията на два фунгицида Топсин 70 ВДГ 5 гр. + Проплант 722 СЛ 10 мл. в 5 л.разтвор /кв.м . Профилактично се прилага през 10 дни, а ако има зараза през 7- 8 дена.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1