Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Приносът на дрождите за подобряване качеството на виното

Приносът на дрождите за подобряване качеството на виното

 
За да се получат вина с възможно най-добро качество, като се използва качествения потенциал на гроздето и неговите характеристики, огромно значение има съставът на микрофлората по време на ферментацията. Алкохолната ферментация играе изключително важна роля за качеството и стабилността на виното. По време на ферментацията се формират вещества, важни за типичните характеристики и аромат на виното, които имат особено значение за неговия вкус, характер, букет и стабилност. 

Винените дрожди са вид гъбички предизвикващи ферментацията на виното. Без тях е невъзможно да се получи алкохолна ферментация. Те се срещат в природата, но не винаги са силно активни и много други като оцетно киселите, млечно киселите надделяват, защото се приспособяват по-добре към средата. Макар, че химичните промени, които стават с веществата през време на ферментация, са били известни, причината която моди до тях, още дълго е останала предмет на спорове. Те са едноклетъчни организми от групата на низшите гъби, които се намират по повърхността на гроздето и на другите плодове и като попаднат в гроздовата каша или мъст предизвикват алкохолна ферментация. Дрождите могат да разграждат захарта и да я превръщат в алкохол благодарение на изработваните от тях особени вещества наречени ензими или ферменти.

Голямото разнообразие на винените дрожди в природата е наложило  те да бъдат разделени на две основни групи – диви и културни. За да може правилно да се насочва ферментацията, трябва добре да се познават условията, от които зависи нормалната жизнена дейност на дрождите. Върху развитието на дрождите влияние оказват редица фактори, по-важни от които са температурата, кислорода, серният двуокис и др. Най-подходящата температура за развитие на дрождите е 20-26 градуса. При повишаване на температурата до 35 градуса дейността им се силно се потиска. Затова температурата на ферментираща мъст трябва редовно да се контролира и да се регулира така, че да не се покачва над 35 градуса.

Под 10-12 градуса ферментацията също протича бавно, но са известни някои раси дрожди, които могат да се размножават и да причиняват лека ферментация дори при 2 градуса. Кислородът е необходим за размножаване на дрождите. 

За да се получи добро вино са необходими добри дрожди. Макар, че в големите изби след дълга естествена селекция  са се получили стабилни видове дрожди, дори и те не разчитат само на тях, а ползват култивирани. Това, което Ви предлагаме  не е химичен продукт - това са специални винени дрожди, селектирани от най-добрите природни дрожди култивирани в лаборатория и по-активи от оцетните, устойчиви на висок алкохолен градус, серниста киселина и активни при ниска температура. Дозировката за първоначална ферментация е от 5-15 гр. , за прекъснала ферментация 15 - 20 гр. на 100 л. вино.

 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1