Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Съхранение на ябълки и круши

Съхранение на ябълки и круши

 
Плодовете трябва да се съхраняват правилно, за да могат по-дълго да присъстват на трапезата ни. В зависимост от сорта плодовете са качествени до 7 месеца след беритбата. При преждевременна беритба не доузряват нормално, силно се набръчкват и не развиват вкусовите си качества. При късна беритба  достигат преждевременно консумативната си зрялост, започват да гният, плодовото месо им  добива брашнест строеж.

Беритбата  на ябълките и крушите трябва да се извършва при сухо време. Мокри или силно нагрети плодове се развалят по-лесно. Не се берат при роса, след дъжд и в горещите часове на деня. Беритбата започва от долните клони, през средата на дървото и стига до върха. Ябълките са откъсват с дръжка, за да не се наранява плода и в него да  проникват микроорганизми. При бране плодовете не се дърпат, а се допира показалецът до прикрепеното място на дръжката и леко се натиска и завърта, за да не се откъсват листа или клончета. Плодовете се слагат в кошници, кофи, торби и щайги, без да се набиват или нараняват.

Летните и част от есенните сортове се съхраняват при обикновени условия от 7 до 30 дни, но всички зимни сортове се държат в хладилни условия. Най-подходящи за запазване на плодовете през есента и зимата са чистите избени помещения. Те се сортират и се поставят в щайги, които се подреждат една над друга. Оставя се място 25 см от другия ред, а от тавана най-малко на 50 см .

  Плодовете трябва предварително да се сортират по качество и сортове в щайги, кошници или друг подходящ амбалаж, като онези от тях, които са набити, без дръжки или силно повредени от болести (струпясване и други) и неприятели (червивите плодове) се поставят на отделно място с цел да бъдат консумирани по-рано.  За да предотвратите гниенето е препоръчително да напръскате предварително помещението с 3 %-ов бордолезов разтвор или с Топсин М 70 ВДГ 30 гр -10 л. вода, а амбалажът в който ще поставите плодовете - с 2 %-ов бордолезов разтвор. Касетките се нареждат по 6-10 една над друга, като съседните редове се поставят на около 15 см един от друг, на 15-25 см от стените и на поне 40-50 см от тавана, с цел осигуряването на по-добро проветряване (циркулация на въздуха). 

 През 20-30 дни трябва да се прави проверка на плодовете и всички, които са загнили да се премахват. Относителната влажност следва да е 85 % и да се поддържа, като се мокри пода или се поставят широки плитки съдове с вода. Ако е топло, се проветрява сутрин рано или през цялата нощ. При студено време помещенията се отварят по 15 минути през няколко дни. 

Ябълките и крушите може да се запазят през цялата зима и на балкона на жилищата, ако се поставят в полиетиленови чували, пликове и ръкави. Най-практични са ръкавите от 1-2 кг ябълки. Полиетиленът е прозрачен, без вкус, миризма, еластичен, здрав. Плодовете се охлаждат предварително, за да се избегне  изпотяването. Регулирането на влагата става чрез перфориране на фолиото. Херметичност се получава като заредените торби се завръзват или се запечатват с нагорещена ютия. Така се опаковат щайги, пакети или ръкави. Сортовете Златна превъзходна и „Джонатан” силно се нуждаят от такива опаковки, защото имат склонност към завяхване.  
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1