Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Цвеклото - безценен източник на полезни вещества

Цвеклото - безценен източник на полезни вещества

 
Салатното цвекло е било познато на древните народи, които са използвали за храна главно листата. По-късно за храна са започнали да употребяват кореноплода. Кореноплодите се запазват много добре през зимата в ровници и през зимно-пролетния период се използват за приготвяне на предястия, салати, супи, а в консервната индустрия – за салати, сосове и ястия. В древна Гърция и Рим салатното цвекло е било използвано като медицинско растение.

По своите хранителни качества салатното цвекло отстъпва само на моркова. То съдържа азотни вещества, безазотни вещества, в това число захари, целулоза, пентозани, мазнини, пепел, органични киселини, витамини С, А, от групата В, минерални соли и микроелементи като калий, калций, магнезий, желязо, манган, кобалт, йод и др. Съществуват данни, че суровият сок от салатно цвекло притежава противоракови свойства. 

Салатното цвекло се отглежда главно заради кореноплода. В зависимост от сорта формата му бива кръгла, плоско-кръгла или конусовидна, а окраската му червена, а при някои сортове – жълта. Вътрешната структура му се състои от концентрични кръгове за сметка на растежа и развитието на клетките от паренхимата между проводящите съдове. По-ценни са сортовете, които се отличават с тъмна, интензивна окраска и малък брой кръгове, всичките интензивно обагрени. 

Салатното цвекло е студоустойчиво растение. Семената му започват да поникват при 5-6-16С в продължение на 20 дни. Оптималната температура за развитието му е около 20С. то е растение на дългия ден и е взискателно към интензивността на светлината. Изискванията му към влагата са големи, особено в началните периоди на неговото развитие. Предявява големи изисквания към структурата и плодородието на почвата.

Ако е студено, може да стрелкува. То представлява двугодишна култура, която през първата година образува кореноплод с  различна форма - плоско-кръгла, кръгла, продълговата до конусовидна. Сортовете разпространени у нас са тъмночервени или виолетови. Салатното цвекло е студоустойчиво, но продължителното въздействие на температури от 2-3оС в началният период на развитие, води до образуване на цветоносно стъбло. Салатното цвекло е светлолюбиво - не понася засенчване. Взискателно е към влажността, особено при оформяне на листната розетка. Не трябва да се допуска засушаване, нито прекомерна влажност. Оптималната почвена влажност е 60 % от пълната почвена влагоемност. Салатното цвекло изисква добре запасена с хранителни вещества, дълбока, структурна и пропусклива почва. Не понася кисела, а  най-добре почвената реакция да е неутрална до слабо алкална. Сеитбата през март се извършва след сеитбата на морковите, а през юни в първата половина на месеца. Засява се на дълбочина 2-3 см. На малки площи разстоянието между редовете е 55 см, а ако се сее лехо-браздово схемата е 55+35+35+35 и 8см между растенията. Ранните сеитби се извършват върху равна или лехобраздова повърхност с висока леха, а при по-късната леха е ниска, с оглед по-доброто поддържане на необходимата влажност за поникване на семената. За да се ускори поникването им, те се поставят в торбичка и се потапят в съд с чиста вода в продължение на 24 часа. За това време семената набъбват. Торбичката със семената се изважда от водата и се оставя при стайна температура. Третираните семена се разстилат на тънък пласт на проветриво място, за да просъхнат.  

Съществен момент е прореждането.Грижите през вегетацията се състоят в окопаване, поливане, подхранване и борба с плевелите, болестите и неприятелите. Първото окопаване се прави след като растенията очертаят редовете. Извършва се много внимателно, за да не се повредят или извадят растенията. В зависимост от наличието на плевели се правят и следващите окопавания.  Ръчно се плеви вътре в редовете, а на големи площи се използват хербициди. Съществен момент при отглеждането е прореждането. То се прави на разстояние 5-8 см между растенията, когато са образували 2-3 листа. Ако се забави тази операция, растенията се засенчват и не се получават качествени кореноплоди. След  това да се прави подхранване. Второто и третото се извършват едновременно с обработките между редовете през 15-20 дни. Броят на поливките зависи от падналите валежи. Един месец преди изваждане на кореноплодите поливките се прекратяват. Така се получават качествени кореноплоди с добра съхраняемост.

Сортовете червено цвекло, което се предлага са: Египетско 60 – с вегетационен период около 120 дни, Детройт – с вегетационен период около 125 дни, много добивен и лесен за приготвяне е и цилиндричният сорт цвекло, което вече се предлага на пазар изключително лесно за приготвяне.

Сортовете са високодобивни с висококачествени кореноплоди, подходящи за ранно и късно полско производство.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1