Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Черна мана по пипера

Черна мана по пипера

 
След нестабилното време през месец юни и юли Обилните валежи, често придружени с бури и дори градушки, поставиха пред изпитание както градинарите, така и културите. И много от нашите  клиенти се обръщат с нарастваща тревога за насажденията от пипер, при които се наблюдава жълтеене на листата и черни петна по тях, затова решихме да обърнем внимание на това заболяване наречено черна мана по пипера.

Пиперът е взискателен към температурата на почвата и на въздуха. Растежът и развитието му са най-силни при температура 18-30 °С. При температура под 13°С растежът спира. Когато стане по-хладно от 15 °С в почвата се нарушава фосфорното хранене. Това води до силни смущения - окапват цветовете и завръзите. Освен това големите температурни колебания, каквито тази година имаше достатъчно също смущават растежа и развитието на растенията.

Черната мана е гъбично заболяване, което през последните години нанася сериозни вреди на посевите. Инфекцията се разнася при по-голяма влажност на въздуха и наличието на водни капки по листата. Такива условия се създават след поливане или интензивни продължителни дъждове. Най-чувствителни са младите растения, намиращи се в по-гъсти посеви, на които е прилагано обилно азотно торене. Симптомите на болестта са хлоротични, закръглени петна върху горната повърхност на листата, като от долната им повърхност петната се покриват с масленозелен кадифен плесенов налеп. Болестта напада най-напред долните, а след това и горните листа, които постепенно се завиват, пожълтяват, засъхват и окапват.

Появата на болестта може да се ограничи, като 2-3 години на едно и също място не трябва да се отглежда пипер или да се отглежда на по-далечно разстояние от мястото на миналогодишните посеви. При първите симптоми на болестта се пръска с Купроцин супер М – 20 гр, Дитан М 45 – 20 гр , Проплант 722 СЛ - 15 мл. или Топсин М 70 ВДГ  - 10 гр. + Ридомил Голд -25 гр. на 10 л. вода. Правят се 2-3 пръскания през 6-7 дни.

За развитието на по-здрави и устойчиви на заболяването растения и образуването на по-едри плодове естествено е, ако наторите зеленчуковите култури. Освен основното торене се прави и подхранване по време на вегетацията. Обикновено в този период се внася останалата част от азотните или комбинирани минерални торове, както и комбинирани листните торове.
Подходящо е да използвате и различни комбинации от листни торове, които съдържат разнообразни макро - и микроелементи. Най-добре е да изберете продукт, който се препоръчва за подхранване на зеленчуци.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1