Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Дрянът – символ, красота и здраве
Дрянът – символ, красота и здраве
Плодовете на дряна (Cornus mas L.), които са богати с витамин С, с лесноусвоими органични киселини и с минерални соли, са използвани от човека още в древността не само за храна, но и като важно лечебно-профилактично средство. Пловоде се консумират в свежо състояние, след като омекнат. От плодовете на дряна се приготвят много вкусни сокове, компоти, сиропи, конфитюри, мармалади, желета, пестили и др.
У нас предимно в домашните дворовете се отглежда като културно растение едроплодният дрян, като наред с плодовете високо се ценят и много добрите му декоративни качества - ранен цъфтеж, добре облистена корона и красиви плодове. Дрянът може да се оформи и като дърво, и като храст. Дървовидните форми са високи до 3-4 м, с красива широко разлата корона, а храстовидните са много колоритни и влизат по-рано в плододаване.
Дрянът е дълголетна култура. У нас може да се отглежда дрян на всички изложения и на най-разнообразни почви, но най-подходящи за него са по-топлите и проветриви места в подножията на планините и възвишенията и по-богатите и свежи почви. Той плододава по-добре при чуждо опрашване, затова е подходящо в дворната градина да има поне два сорта. Ако е засадено само едно дръвче, за да се опраши, е достатъчно, когато цъфти, под него да се поставят разцъфтели клонки от див дрян в кофа вода.
Действие: Днес вече е известно, че плодовете на дряна имат бактерицидни свойства, а по съдържание на витамин С се доближават до шипките. В кората и листата му се съдържат органични киселини, захари, пектин, танини, оцветители. В народната медицина с отвара от плодовете му се лекува простуда и треска, а с отвара от листата - стомашно-чревни болести. Плодовете и кората имат диуретични, затягащи, кръвоспиращи, противовъзпалителни, температуропонижаващи и противоанемични свойства. Дренките действат запичащо, кръвоспиращо и понижават температурата. Действат успокояващо и като отвара при възпалени венци. Съдържат плодови киселини, захари, както и Витамин C в големи количества.
Приложение: диария, температура и треска, кръвоизливи от стомашно-чревния тракт, колит, подагра, анемия, заболявания на пикочните пътища, пясъци и камъни в бъбреците. Специално корите от младите клонки се използват за лечение на блатна треска и за жабурене при болки във венците.
Начин на употреба: 50 г дренки се варят 15 мин. в 1 л вода. Отварата се пие вместо вода или леко подсладена като компот (ядат се и плодовете). От корите 1 кафена лъжичка се вари 10 мин. в 300 мл вода. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно или се използува за жабурене.
Дрянът е българското вълшебно дърво, надежда за бъдеще, здраве и живот. Той присъства в много наши обичаи, използва се за наричания и гадания, от клонките му се правят коледните суровачки, с които си пожелаваме здраве, късмет и берекет.
Дрянът присъства в живота на хората от незапомнени времена. Още поетът Вергилий възпява качествата му в своите стихове. В Древна Гърция и Рим осолявали или мариновали зелените плодове на дряна и ги консумирали подобно на маслини. От дрян са се правели най-здравите и красиви оръжия, най-сладко свирещите кавали и дървените части на гайдите. Твърдата дървесина позволявала да бъде шлифована до блясък, а по-късно в нея вплитали и сребърни инкрустации. В Кавказ от плодовете правят така наречения витаминен „лаваш" - претрити и изсушени на тънък слой дренки. С него по време на Първата световна война били излекувани от скорбут войниците на Кавказкия фронт.

1