Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
ИЗБОР НА САКСИИ И КАШПИ
ИЗБОР НА САКСИИ И КАШПИ
От съда до голяма степен зависи как ще изглежда и как ще се чувства едно растение. Най-важните критерии при избора му освен личния вкус са материала, формата, големината, но най-вече функционалността. Днес на пазара се предлагат съдове, направени от различни естествени материали или от пластмаса. Всеки от тях има своите предимства и недостатъци.
Керамични съдове
Те са подходящи за всякакъв тип растения. Трябва да бъдат добре изпечени. Когато са без глазура, пропускат въздуха до корените и улесняват дишането им. Това е важно при отглеждането на растения от тропическите климатични зони. В глинените съдове почвеният субстрат изсъхва и се охлажда бързо, което налага вземането на адекватни мерки. Те бързо позеленяват и се покриват с мухъл, затова трябва да се почистват редовно. Когато съдовете са с глазура, те са по-трайни, по-красиви и не се замърсяват така лесно, но не са въздухопропускливи.
Дървени съдове
Бурета, ведра, сандъчета и други дървени съдове имат лоша топлопроводимост и в тях корените не страдат от резки температурни колебания. Те обаче са неустойчиви на влага и гният. Трябва предварително да бъдат обработени със средства, съхраняващи дървесината. Добре е да ги поставите по такъв начин, че дъното им да се проветрява. Тези съдове са подходящи за големи растения – палми, цитрусови, лаврово дърво, камелия и др.
Каменни съдове
Корита, вази, урни могат да бъдат направени от различни материали. Те се влияят от температурата, като сравнително лесно се нагряват и охлаждат. Затова пък са красиви и ако са добре изработени, могат да бъдат оригинален декоративен елемент в градината или на балкона. Те са подходящи за луковични и сукулентни растения, както и за някои едногодишни. В съдовете с форма на урна много добре стоят юки, кордилине аустралис и някои ампелни растения.
Метални съдове
Трябва да имат някакво вътрешно покритие, което да ги пази от корозия. В противен случай те лесно се разрушават от влагата. Освен това бързо се нагряват и не са подходящи за чувствителни растения.
Пластмасови съдове
Те са удобни, леки, трайни и евтини. В тях почвеният субстрат изсъхва по-бавно, което трябва да се има предвид при поливането. Основният недостатък на пластмасовите съдове е, че те не пропускат въздуха и по тази причина са неподходящи за растения, изискващи повишена коренова аерация, като кротон, антуриум, драцена, кордилине и др.
"Специфични” съдове (ягодарници)
Те са много атрактивни и нямат строго определена форма. Обикновено са керамични, имат допълнителни отвори по повърхността, в които можете да засаждате растения. Подходящи са за отглеждане на луковични, сукулентни, ягоди, подправки и др.
Съдове за бонсаи
Те са плитки и обикновено са керамични. Трябва да имат диксретни крачета за отцеждане на водата. По форма могат да бъдат кръгли, овални, правоъгълни и многоъгълни. Големината, баграта и стилът на бонсая определят избора на съда. Класическите съдове са главно матови, в по-тъмни или по-светли пастелни тонове.
Висящи кошници и съдове за стени
Това е още един начин за рационално използване на пространството, но тези съдове имат и прекрасен декоративен ефект. Подходящи са за много ампелни листно-декоративни и цъфтящи видове – плектрантус, винка, колумнея, сакъзче, петуния и др. Ако кошниците са направени от метални телове или дървени дъсчици, можете да ги уплътните отвътре с парчета мъх, торф, фолио или друг материал.
Сандъчета
Това са едни от най-разпространените и многофункционални съдове. Могат да се сложат на прозореца, на балкона, вкъщи или в градината. В тях може да отглеждате растения постоянно или да ги подменяте според сезона.
Терини
За засяване на семена и пикиране на разсади се използват терини. Те са керамични, неглеждосани, квадратни или правоъгълни, с множество дренажни отворчета за изтичане на водата.
Съдът трябва да подчертава красотата на растенията, а не да привлича вниманието към себе си.
Съдовете за растения могат да бъдат най-разнообразни – кръгли, правоъгълни, квадратни, триъгълни, конусовидни, с форма на гърне или ваза. Колкото по-сложна е формата и колкото по-богато е украсен съдът, толкова по-опростена трябва да бъде композицията в него. И обратното – по-изчистените линии на съда позволяват едно пищно и разноцветно съчетание на видове. Въпреки че няма строги правила, в градинарството е прието, че най-подходящата форма за саксиите е пресеченият конус, защото тя улеснява изваждането на растенията при пресаждането им. Височината на саксията трябва да е с 1 см по-малка от диаметъра. Според този диаметър се определят големината и номера на саксията. Най-малкият номер е №5, а най-големият – №40. Малките номера до №9 се използват за разсади или миниатюрни растения.
В големите номера саксии се засаждат едри дървесни видове с мощни коренови системи. Те могат да бъдат заменени с дървени каци, които са по-здрави. Правят се и по-големи съдове, т.нар. кашпи. Те нямат дренажен отвор и обикновено в тях се поставя пластмасовата саксия с растението. Отвън кашпите са украсени с различни декоративни елементи. Изборът на съда трябва да бъде съобразен с изискванията на растението и типа на неговата коренова система.
За растения със слаби и плитки коренови системи като геснериеви, бегонии, пеперомии и други са подходящи плитки съдове.
Палмите, цитрусовите и почти всички дървесни видове с мощни, дълбоки корени предпочитат големи и дълбоки съдове.
Сукулентните растения изискват керамични съдове, които не позволяват задържане на вода и осигуряват по-добра аерация.
Папратите, бръшляните, филодендронът и други спокойно могат да се отглеждат в пластмасови саксии.
1